Domena na sprzedaż

REKLAMA 

układ pokarmowy

zespół jelita wrażliwego

choroba leśniowskiego-crohna

CZYTAJ DALEJ

O zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego mówimy, gdy w jelicie cienkim znajduje się zbyt duża ilość bakterii. Bakterie te powodują wzdęcia, bóle brzucha, uczucie pełności, biegunkę i utratę masy ciała. SIBO może przypominać inne choroby układu pokarmowego, co niekiedy utrudnia prawidłowe rozpoznanie. Diagnoza jest ważna, aby rozpocząć leczenie, ponieważ nieleczone SIBO może prowadzić do poważnych powikłań.

Zdrowe jelita

SIBO | zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Mogą Cię zainteresować

REKLAMA

Jak obniżyć CRP naturalnie?

Nie można też zapominać, jak ważna dla zdrowia człowieka jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia pomagają w błyskawiczny sposób obniżyć poziom CRP. Wystarczy spacer, jogging czy marszobieg, aby zadziałać przeciwzapalnie. Nie powinny być to bardzo intensywne ćwiczenia. Co ważne, stres jest czynnikiem podwyższającym CRP w organizmie. Warto więc zadbać też o zredukowanie stresu, wypoczynek i odpowiednią dawkę snu.

Materiał diety przeciwzapalnej pochodzi z: https://dietetykanienazarty.pl/b/dieta-przeciwzapalna-jadlospis-zalecane-produkty-zasady

Dieta przeciwzapalna - produkty zalecane i niezalecane

Zespół Jelita Nadwrażliwego

Badanie krwi

Białko C-reaktywne

REKLAMA 

Witaminy, minerały i suplementy

Krzysztof Abramek

Mistrz ofert

Podróże

❓tenczyten

INFO

DIAGNOSTYKA

ZJN | PUBLIKACJE

Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookie, dzięki którym personalizujemy Twoje odwiedziny. Więcej o ciasteczkach.

 

Serwis zespoljelitanadwrazliwego.pl ma charakter edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie. Informacje zawarte na stronie nie zastępują porady lekarskiej, decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.

 

Prezentowanych informacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.

OPEN ON NEW TAB SUPPORT THE AUTHOR / OTWÓRZ W NOWYM OKNIE WESPRZYJ AUTORA

zdjęcia: freepik, unsplash (creative commons zero)

23 lis 2016

#polecamy

17 lut 2022

#polecamy

16 sty 2019

#polecamy

Skrótem CRP oznaczane jest  białko C-reaktywne, należące do tzw. białek ostrej fazy. Produkowane jest głównie przez komórki wątroby. Wzrost produkcji CRP następuje w odpowiedzi na ostry stan zapalny przebiegający z uwolnieniem przez komórki zapalne tzw.  czynników zapalnych.  Zakres wzrostu CRP jest istotny diagnostycznie, gdyż następuje w okresie kilkunastu godzin od rozwinięcia stanu zapalnego zainicjowanego przez bakterie lub

grzyby, kompleksy immunologiczne czy urazy. Zakres wzrostu stężenia CRP pozwala na wykrycie i różnicowanie charakteru infekcji (bakteryjna, grzybowa, wirusowa) i charakteru chorób przebiegających ze stanem zapalnym (autoimmunizacyjnych i nowotworowych) oraz chorób krążenia przebiegających ze zmianami na tle miażdżycowym.

Kiedy wykonać badanie?

Interpretacja wyników

Czym jest CRP?

Białko C-reaktywne jest wytwarzane w przez komórki wątroby i komórki tłuszczowe pod wpływem czynników prozapalnych. CRP jest białkiem ostrej fazy, co oznacza, że organizm wydziela je w pierwszej kolejności po rozpoczęciu procesu zapalnego. CRP bierze udział w mechanizmach odporności nieswoistej, co oznacz, że białko CRP jest wykładnikiem obecności stanu zapalnego.

Badania dowiodły, że wysokie stężenia CRP mogą hamować wydzielanie tlenku azotu, co powoduje skurcz naczyń krwionośnych. CRP łącząc się z płytkami krwi, przyspiesza proces krzepnięcia  krwi. CRP wiąże się także do lipoprotein o niskiej gęstości, czyli cholesterolu frakcji LDL. W procesie tworzenia blaszki miażdżycowej uwalnia się spora ilość czynników prozapalnych, stanowiących sygnał do wydzielania CRP. Białko to ma także zdolność do łączenia się z niektórymi komórkami nowotworowymi, co znalazło zastosowanie w diagnostyce chorób nowotworowych.

 

Białko CRP oznacza się w surowicy krwi, a wynik otrzymuje się już po kilkunastu minutach. Ocenia się, że górna norma stężenia CRP to 5 mg/l, a dolna praktycznie nie istnieje. Pamiętajmy jednak, że każde laboratorium cechuje inna czułość wykonywanych badań, więc do oceny wyniku badania CRP należy zawsze podchodzić indywidualnie, zgodnie z normami danej placówki.

Oznaczenie stężenia białka CRP jest jednym z częściej zlecanych przez lekarzy badań laboratoryjnych. Ze względu na to, że CRP daje szybką informację o rozwijającej się infekcji, najczęstszym wskazaniem do badania są niespecyficzne objawy infekcji o nieznanym pochodzeniu. Takimi symptomami mogą być gorączka, przyspieszone tętno, drgawki czy omdlenia. W przypadku trudno leczących się chorób bakteryjnych, wirusowych czy pasożytniczych przeprowadzenie badania pomaga potwierdzić skuteczność leczenia. Wtedy obniżający się poziom CRP dowodzi efektywności dobranych leków.

Białko C-reaktywne uwalnia się w przypadku wszelkiego rodzaju zapaleń. W związku z tym znalazło duże zastosowanie w diagnostyce autoimmunologicznych chorób zapalnych. Takimi chorobami są toczeń, choroba Leśniowskiego - Crohna czy na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. Stężenia w tego typu chorobach są wyższe niż w przypadku infekcji bakteryjnych (odpowiednio: ok. 1000 mg/l i do 500 mg/l) i dodatkowo mogą rosnąć w przypadku nadkażenia zmian chorobowych bakteriami.  Poziom CRP oznacza się w przebiegu zaawansowanej miażdżycy lub diagnostyki chorób układu krążenia o tle miażdżycowym.  Zastosowanie  wysokoczułych testów pomiaru CRP w ich przypadku ma zastosowanie prognostyczne.  Stężenie CRP  w mniejszych stężeniach (< 3 mg/l) jest lepszym czynnikiem predykcyjnym zawału serca i epizodów kardiologicznych niż nieprawidłowy obraz lipidogramu.

 

Co ciekawe, niektóre komórki nowotworowe powodują wzrost wydzielania CRP, w związku z tym określenie poziomu tego białka znalazło zastosowania również we wczesnym wykrywaniu choroby nowotworowej, najczęściej w diagnostyce raka płuc oraz jelit. Jedynie te nowotwory dają na tyle podwyższony poziom CRP, że posiada on istotny wymiar diagnostyczny.

Oczywiście pacjent może wykonać je także bez skierowania. Wówczas koszt badania CRP waha się w granicach 10-15 zł. Wykonuje się je celem potwierdzenia podejrzenia obecności stanu zapalnego w organizmie. Jednocześnie, ze względu na dużą czułość badania, jego okresowe powtarzanie służy monitorowaniu stanu zdrowia i ocenie, czy leczenie jest skuteczne (spadek wartości CRP), czy stan zapalny się zaostrza (wzrost wartości CRP). Ma to szczególne znaczenie u pacjentów hospitalizowanych, będących w ciężkim stanie, u których dobór właściwego leczenia ma kluczowe znaczenie dla dalszego rokowania.

zapaleniem stawów czy zapaleniem wielomięśniowym, u pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit, np.: chorobą Leśniowskiego - Crohna czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, a także u chorych z ostrym zapaleniem trzustki, zawałem serca czy nowotworami złośliwymi. Obserwuje się je również u pacjentów bezpośrednio po urazach czy po zabiegach operacyjnych. Interpretacja wyników nie jest łatwa, ponieważ w przypadku podniesionego poziomu dostajesz tylko i wyłącznie informację na temat toczącego się zapalenia.

 

Do lekarzy specjalistów należy zlecenie dodatkowych badań lub skojarzenie wyniku podniesionego CRP z objawami pacjenta. Badanie takie można przeprowadzić w punktach diagnostycznych.

Za patologiczne uznaje się CRP podwyższone powyżej 10 mg/L. Wartości poniżej 40 mg/l wskazują na pochodzenie wirusowe, a wyższe na bakteryjne. CRP może osiągać wartości nawet wyższe niż 500 mg/l. W takich sytuacjach mamy do czynienia z ciężkimi zakażeniami bakteryjnymi, można zaobserwować je również u pacjentów oparzonych. Określenie poziomu białka C-reaktywnego jest niezwykle przydatne w diagnostyce ostrych stanów zapalnych lub infekcji. Znajduje również zastosowanie w monitorowaniu przebiegu choroby u pacjentów z układowymi chorobami tkanki łącznej, np.: reumatoidalnym

Im niższa jest wartość, tym organizm uznaje się na zdrowszy. Stężenie między 5 a 10 mg/L wskazuje na stan zapalny o niewielkim nasileniu, np.: w przebiegu chorób sercowo - naczyniowych związanych z obecnością miażdżycy tętnic. Podobne wartości mogą występować także u nałogowych palaczy, w starszym wieku, u pacjentów z nadwagą i otyłością, u ciężarnych czy podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Dieta obfitująca w tłuszcze trans, oraz cukry proste może podnosić poziom CRP. Także osoby pijące alkohol czy nadużywające narkotyków będą miały podwyższone wyniki białka C-aktywnego. W związku z tym interpretację, należy wyników należy oprzeć na dokładnym wywiadzie z pacjentem, aby wyeliminować dodatkowe czynniki zaburzające odczyt badania.

Dieta przeciwzapalna powinna bazować na produktach nieprzetworzonych. Jako źródło białka najlepiej wybierać nasiona roślin strączkowych, przetwory sojowe oraz chude mięso. Nabiał warto wybierać ten o niższej zawartości tłuszczu, a jaja jeść w ograniczonych ilościach.

 

Minimum raz w tygodniu należy zjeść porcję tłustej ryby, bogatej w kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3.

 

Jako źródło węglowodanów należy spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe, a ograniczyć te o niskiej zawartości błonnika - oczyszczone. Dieta powinna zawierać duże ilości warzyw i owoców, które warto, aby znalazły się w każdym posiłku – z przewagą warzyw.

Tłuszcz należy wybierać ten pochodzenia roślinnego, a w mniejszej ilości można spożywać produkty takie jak jaja czy nabiał, które też w pewnej ilości będą zawierać tłuszcze zwierzęce.

 

Warto również ograniczyć mięso czerwone.

Jako słodycze zaleca się gorzką czekoladę lub kakao bogate w flawonole (polifenole).

 

Dodatkowo do diety przeciwzapalnej warto włączyć zioła, przyprawy m.in.; kurkumę, czosnek, cynamon, imbir oraz kawę i zieloną herbatę jako dodatkowe źródła polifenoli.

 

Cukry proste należy ograniczyć do 10% energii diety (nie wliczając w to tych zawartych w owocach i nabiale), a kwasy tłuszczowe nasycone (pochodzenia zwierzęcego) również należy ograniczyć do 10% energii diety.

 

  • Długotrwały stan zapalny jest powiązany z wieloma chorobami.

  • Dieta zachodnia, otyłość oraz niska aktywność fizyczna może nasilać procesy zapalne i prowadzić do rozwoju wielu chorób dietozależnych.

  • Dieta przeciwzapalna może być pomocna w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób, wykazano jej potencjał w zmniejszaniu markerów stanu zapalnego.

  • Bazuje na różnorodności warzyw i owoców, produktach pochodzenia roślinnego oraz dużej ilości polifenoli.

  • Jadłospis diety przeciwzapalnej powinien być różnorodny, z dużą ilością produktów roślinnego pochodzenia.

  • W diecie należy ograniczyć produkty przetworzone, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, alkohol, dużą ilość soli i cukru.