Nasilenie dolegliwości występuje często po spożyciu wymienionych produktów, które należy unikać:
Rozpoznawanie choroby ustala się na podstawie objawów, badania endoskopowego i 24 godzinnego badania śródprzełykowego pH. Pozwala ona na precyzyjne określenie ilości patologicznych refluksów żołądkowo – przełykowych i czasu zalegania treści w przełyku. Na tej podstawie można zdiagnozować chorobę refluksową przełyku, oraz różnicować jakie jest pochodzenie dolegliwości (z przewodu pokarmowego, czy np.: z powodu choroby niedokrwiennej serca).
Najczęstszymi skargami chorych z zarzuceniem żołądkowo – przełykowym są: bóle i pieczenie w klatce piersiowej, bóle w dołku podsercowym, oraz uczucie dyskomfortu za mostkiem. Dolegliwości te objawiają się nieraz podobnie jak dolegliwości w chorobie niedokrwiennej serca, dlatego istotne jest określenie ich przyczyny. Innymi objawami choroby refluksowej są: uczucie cofania się treści żołądka do przełyku, zwłaszcza przy pochylaniu do przodu, ciężkość poposiłkowa w żołądku, nudności, wymioty, gorycz i niesmak w ustach, chrypka i brak apetytu.
Przyczyną powstawania choroby refluksowej przełyku jest zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Zarzucanie występuje także u osób zdrowych, jednak po każdym takim epizodzie następuje szybkie oczyszczenie przełyku z zalegającej treści.
REKLAMA
10 lut 2017
REKLAMA
Witaminy, minerały i suplementy
Krzysztof Abramek
INFO
DIAGNOSTYKA
ZJN | PUBLIKACJE
Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookie, dzięki którym personalizujemy Twoje odwiedziny. Więcej o ciasteczkach.
Serwis zespoljelitanadwrazliwego.pl ma charakter edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie. Informacje zawarte na stronie nie zastępują porady lekarskiej, decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.
Prezentowanych informacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.
Dieta, prócz odpowiedniej pozycji podczas snu (nieco wyższe ułożenie głowy i tułowia), oraz leczenie farmakologiczne, jest istotnym czynnikiem poprawiającym samopoczucie i przyczyniającym się do zmniejszenia nasilenia dolegliwości. Chorym zaleca się noszenie luźnej odzieży, nie krępującej ruchów, oraz unikanie krótkich drzemek po posiłkach (które nie powinny być obfite).
Zaleca się spożywanie potraw wzmagających kurczliwość dolnego zwieracza przełyku, stanowiącego fizjologiczną barierę przed przedostawaniem się treści żołądkowej do przełyku. Polecana jest dieta bogatobiałkowa z ograniczeniem tłuszczów i węglowodanów, które sprzyjają zarzucaniu treści w okresie wzmożonego wydzielania trawiennego żołądka.
Pobierz dietę dla refluksu przełykowego
Każda osoba chora na refluks przełyku powinna znać własną listę pokarmów dozwolonych i nie polecanych, którą ustala o indywidualne doświadczenia.
REKLAMA
alkoholu, zwłaszcza niskoprocentowego (piwo, wino, drinki z sokami owocowymi)
kakao, mocnej kawy i herbaty, zarówno gorzkiej, jak i mocno osłodzonej, napojów gazowanych
czekolady i wyrobów czekoladowych, pralinek, ciastek w czekoladzie, tortów, kremów, bitej śmietany i lodów
konfitur wysokosłodzonych
tłustych serów żółtych i topionych
smalcu, topionego masła, tłustych wędlin (boczek) i mięs (baranina, wieprzowina, golonka), tłustego drobiu (kaczki, gęsi), podrobów
zup na warzywach z kości, mięsa i drobiu zaprawianych śmietaną
chleba pszennego i mąki z wysokiego przemiału
placków ziemniaczanych, frytek, smażonych ziemniaków
ogórków (tolerancja indywidualna), kapusty, kalafiorów
owoców i soków z owoców cytrusowych (cytryny, pomarańcze, mandarynki, ananasy, sok tropikalny)
chili, curry, pieprzu, ostrej papryki