Do objawów zaburzeń układu trawiennego należą: silna biegunka, często bolesne wzdęcia, ból brzucha, zmniejszenie wagi ciała, obrzęk, kurza ślepota, obfite krwawienie, bladość, apatia, zwiotczenie mięśni i uczucie pełności spowodowane zakłóceniem wydalania płynów.
Dorośli, u których przedłuża się biegunka powoduje wyraźne osłabienie lub gdy towarzyszą jej silne bóle, wymioty, albo krwawienie, powinny także udać się do lekarza.
Jeżeli z biegunką występuje pod wpływem dotyku ból po prawej stronie podbrzusza, należy do lekarza zgłosić się niezwłocznie, gdyż może to objaw zapalenia wyrostka robaczkowego.
KIEDY NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA?
Biegunki stanowią zagrożenie dla małych dzieci i niemowląt.
Jeżeli dziecko cierpiące na tę chorobę nie jest prawidłowo leczone, jego życiu zagraża niebezpieczeństwo już po dwóch dniach. Jeśli u takiego dziecka, mimo zastosowania diety, ostra biegunka trwa dłużej niż trzy dni, należy udać się z nim do lekarza.
22 maj 2019
REKLAMA
Witaminy, minerały i suplementy
Krzysztof Abramek
INFO
DIAGNOSTYKA
ZJN | PUBLIKACJE
Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookie, dzięki którym personalizujemy Twoje odwiedziny. Więcej o ciasteczkach.
Serwis zespoljelitanadwrazliwego.pl ma charakter edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie. Informacje zawarte na stronie nie zastępują porady lekarskiej, decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.
Prezentowanych informacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.
Istnieje wiele przyczyn powstawania zaburzeń układu trawiennego, dlatego też przed rozpoczęciem leczenia należy postawić jak najdokładniejszą diagnozę. Czasami jednak zachodzi konieczność rozpoczęcia leczenia silnej długotrwałej biegunki przy równoczesnej nieznajomości przyczyny choroby.
Często przyczyną zaburzeń układu trawiennego jest stosunkowo nieszkodliwa infekcja w okolicach żołądka i jelit w takim przypadku zalecane jest picie przez jeden, lub dwa dni większej ilości lekko osolonej wody lub wody mineralnej.
Jeżeli po dwóch dniach diety złożonej z pokarmu płynnego i powolnym przyzwyczajaniu organizmu do lekkostrawnych potraw bez, lub o niskiej zawartości tłuszczów (owsianka, kleik ryżowy, sucharki), kwasów i nabiału, stan zdrowia chorego nie ulegnie poprawie, należy zgłosić się do lekarza.
REKLAMA
Źródło: Domowy poradnik lekarski KARTA 23 Grupa 4
Pobierz dietę lekkostrawną bogatobiałkową
UWAGA!
Ponieważ biegunka powoduje odwodnienie organizmu, osoba cierpiąca ne tę dolegliwość powinna pić duże ilości płynów, na przykład: wodę lub gorzką herbatę.
Przygnębienie i zmęczenie mogące towarzyszyć biegunce, spowodowane są niedoborem soli mineralnych, dlatego zalecane jest picie niegazowanych wód mineralnych zawierających pierwiastki zjonizowane.
Co zrobi lekarz?
Jeżeli zachodzi podejrzenie wystąpienia nowotworu, polipa, zapalenia lub podrażnienia śluzówki, czy innej choroby przewodu pokarmowego (np.: choroba Leśniowskiego - Crohna), należy przeprowadzić badanie endoskopowe.
Polega ono na wprowadzeniu do żołądka przez jamę ustną i przełyk niewielkiego, podobnego do sondy urządzenia, wyposażonego w przewody doprowadzające światło, oraz powiększające układy optycznie.
Zasięg urządzenia umożliwia zbadanie nawet okolic jelita cienkiego.
Badanie endoskopowe nie należy wprawdzie do najprzyjemniejszych, jest jednak w pełni bezpieczne i bezbolesne.
Przeprowadzenie powyższego, oraz szeregu innych badań, np: badanie rentgenowskie, ocena obecności niektórych substancji we krwi i stolcu, pozwala na szczegółowe ustalenie przyczyny większości chorób przewodu pokarmowego.
Należy jednak pamiętać, że nie każda choroba da się wyleczyć. Przy chorobach takich jak wrodzona celiaklia (zaburzenie wchłaniania przez jelita białek zawartych w zbożu), powinna zostać zastosowana dieta w pełni bezglutenowa. W przypadku nie zastosowania takiej diety stan pacjenta może ulec pogorszeniu.
W niejasnych przypadkach lekarz w pierwszym rzędzie zleci przeprowadzenie badania stolca. Po zbadaniu ilości stolca i stwierdzeniu, ile zawiera on tłuszczu i jaki jest jego ogólny skład, lekarz może wstępnie stwierdzić, co stanowi przyczynę choroby.
Jednak do postawienia właściwej diagnozy konieczne jest sprawdzenie czy w stolcu nie ma krwi.
W ramach dalszych badań, pacjentowi może zostać podany specjalny rodzaj cukru (np.: tak zwany test d-ksylozą). Na podstawie analizy zawartych w stolcu substancji, powstałych w wyniku rozkładu cukru, można określić sprawność trawienia lub stopień wchłaniania specjalnych rodzajów cukru w przewodzie pokarmowym.
STRES PRZYCZYNĄ CHOROBY
Procesami związanymi z trawieniem kieruje wegetatywny układ nerwowy. Osoby często narażone na stres lub przeżywające załamanie nerwowe, mogą również cierpieć na zaburzenia układu pokarmowego.
W takich przypadkach, oprócz środków uspokajających można zastosować również trening autogeniczny Schultza (techniki relaksacyjne).
REKLAMA