Ograniczeniu podlegają pokarmy zawierające kwas szczawiowy, takie jak: szczaw, szpinak czy rabarbar. Posiłki podaje się regularnie od 4 ÷ 5 razy dziennie, w mniejszych objętościach. Ostatni posiłek zaleca się na dwie godziny przed snem.
Celem diety jest dostarczenie choremu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, ograniczenie produktów i potraw ciężkostrawnych, przede wszystkim ochrona narządów poprzez zmniejszenie ich aktywności wydzielniczej. Najczęściej stosuje się dietę łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczów. Podaje się tłuszcze łatwostrawne, takie jak: masło, oliwa, olej słonecznikowy. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość: witamin, oraz składników mineralnych. Wyłączyć należy: pokarmy ciężkostrawne i wzdymające, oraz ostre przyprawy i używki. Bezwzględnie przeciwwskazany jest alkohol.
24 kwi 2017
29 mar 2021
REKLAMA
Witaminy, minerały i suplementy
Krzysztof Abramek
INFO
DIAGNOSTYKA
ZJN | PUBLIKACJE
Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookie, dzięki którym personalizujemy Twoje odwiedziny. Więcej o ciasteczkach.
Serwis zespoljelitanadwrazliwego.pl ma charakter edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie. Informacje zawarte na stronie nie zastępują porady lekarskiej, decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.
Prezentowanych informacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.
REKLAMA
Dieta stosowana jest przy schorzeniach i ochronie bardzo ważnych dla ustroju organów takich jak wątroba, trzustka, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe.
REKLAMA
Ważne jest, by potrawy były świeżo przyrządzone, nie przechowywane długo w lodówkach, co zmniejsza możliwość zakażenia bakteryjnego posiłków. Potrawy sporządzać należy metodami: gotowania w wodzie, na parze, w naczyniach bez wody. Dopuszczalne jest także duszenie, produkty na patelnię do smażenia beztłuszczowego, oraz pieczenie w folii przezroczystej lub pergaminie. Smażenie i pieczenie na tłuszczu jest całkowicie zakazane. Do zaprawiania zup czy sosów nie wolno używać zasmażek i śmietany. Dopuszczalna jest jedynie zawiesina z mąki i mleka. Z uwagi na ograniczenie tłuszczu (a także cholesterolu, zwłaszcza w chorobach pęcherzyka żółciowego), do potraw których podstawowym składnikiem są jaj, należy dodać tylko białko.
Pobierz dietę wątrobową 2
Pobierz dietę wątrobową
Kamica żółciowa jest najczęstszą chorobą pęcherzyka żółciowego. W przewlekłym zapaleniu i kamicy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, powinna być stosowana dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu zwierzęcego i produktów bogatych w cholesterol.
Zbyt duża ilość cukru, słodyczy i miodu, czy dżemów w diecie, a zbyt mała ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (oliwa z oliwek, oleje roślinne, ryby) przyczynia się do zmniejszenia ilości lecytyny w żółci i gorszego rozpuszczania w niej cholesterolu.
Natomiast zbyt mała ilość błonnika w diecie upośledza sprawne odkurczanie się pęcherzyka żółciowego. Błonnik pokarmowy ma bardzo duży wpływ również na rozpuszczanie złogów cholesterolowych.
Osoby mające kamicę bezobjawową nie wymagają ograniczeń dietetycznych, dlatego ich dieta powinna obfitować w pokarmy zawierające błonnik pokarmowy. Dieta z większą ilością błonnika powoduje zwiększenie pasażu jelit, wówczas kontakt pokarmu z bakteriami jelitowymi jest zdecydowanie mniejszy, co zmniejsza także ilość soli żółciowych. Natomiast w wątrobie dochodzi do wzrostu produkcji kwasów żółciowych (zwłaszcza kwasu chenodezoksycholowego CDCA), który rozpuszcza złogi cholesterolowe, dlatego tak ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, oraz produktów zbożowych obfitujących w błonnik pokarmowy.
Do zalecanych produktów zbożowych w kamicy bezobjawowej zalicza się: pieczywo z pełnego przemiału, pełnoziarniste, ciemne – razowe (typu graham), ryż brązowy, makarony razowe – pełnoziarniste, orkiszowe, kaszę gryczaną i jęczmienną. W każdym posiłku uwzględnić należy warzywa i owoce. Surówki z warzyw i owoców wzbogacone w otręby pszenne czy kiełki powinny występować od 2 ÷ 3 razy dziennie. Ze względu na obecność witamin antyoksydacyjnych (zwłaszcza witaminy: E, C, oraz B-karoten) często do jadłospisu należy wprowadzać marchew, pomidory, dynie, sałatę, natkę pietruszki, brokuły, oleje roślinne, kiełki, a także owoce cytrusowe. Witamina C pobudza układ immunologiczny do wytwarzania przeciwciał, które zwalczają stany zapalne, dlatego warto wzbogacić dietę w czarną porzeczkę, kiwi, a także paprykę.
Zaleca się przygotowywanie potraw bez dodatku tłuszczów, gotowanych w wodzie, bądź na parze.